Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Cyprus

Cyprus (v gréčtine Kypros Κυπρος; a v turečtine Kıbrıs),  Cyperská republika, je štát na ostrove Cyprus v Stredozemnom mori, 113 kilometrov južne od Turecka.
Cyprus je po Sicílii a Sardínii tretí najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Nachádza sa v jeho severovýchodnej časti .

Geografická rozloha a poloha

Rozloha ostrova je 9.251 km². Z celkovej rozlohy ostrova 3.355 km² patrí Tureckej republike - Severný Cyprus, 5.896 km² patrí južnej časti a zvyšné 3 % sú teritóriom British Sovereign Base Areas (BSBA).
Je vzdialený približne 75 km južne od Turecka, 90 km od brehov Sýrie a Libanonu, 380 km od gréckeho ostrova Rhodos a 483 km severne od Egyptu a Izraela.
Cyprus bol dlho križovatkou medzi Európou, Áziou a Afrikou a stále v ňom poznať stopy po sebe nasledujúcich civilizácií – rímske divadlá a vily, byzantské chrámy a kláštory, križiacke hrady či prehistorické obydlia.
Od tureckej okupácie severnej časti ostrova v roku 1974 sú cyperská a turecká komunita oddelené takzvanou Zelenou líniou. Cyprus je známy ako ostrov bohyne lásky a krásy Afrodity, ktorá sa tu podľa legendy narodila.

Základné informácie

Člen EU:  od roku 2004
Politický systém: republika
Politické rozdelenie: Cyprus je od roku 1974 rozdelený na severnú časť – tzv. Turecká republika Severný Cyprus (uznanú iba Tureckom) a južnú časť – Cyperskú republiku (medzinárodne uznaný reprezentant ostrova Cyprus, člen Európskej únie).
Hlava štátu: Prezident: Dimitris Christofias
Hlavné mesto: Nikózia
Rozloha: 9 250 km2
Obyvateľstvo: 0,8 milióna
Mena: euro
Úradný jazyk: gréčtina, turečtina
Časové pásmo: (UTC+2), letný čas (UTC+3)
Medzinárodný kód: CYP / CY
Medzinárodná predvoľba: +357
Počet slnečných dní za rok: 340

Administratívne členenie:

Cyprus je rozdelený na šesť krajov – dištriktov. (Grécky a turecký ekvivalent je uvedený v zátvorke).

 • Famagusta (Αμμόχωστος/Am¬mochostos – Gazimağusa)
 • Kyrenia (Κερύvεια/Keryneia – Girne)
 • Larnaka (Λάρνακα/Larnaka – Larnaka)
 • Limassol (Λεμεσός/Lemesos – Limasol/Leymosun)
 • Nikosia (Λευκωσία/Lefkosia – Lefkoşa)
 • Pafos (Πάφος/Pafos – Baf)

Klimatické podmienky

Cyprus patrí do subtropického klimatického pásma. Počasie sa vyznačuje vysokými letnými teplotami v mesiacoch máj až október. Letné teploty vystupujú v júli až auguste nad 40 ºC, pričom takéto teploty niekedy pretrvávajú aj niekoľko týždňov. Zrážky sú ojedinelé, prevažne v zimnom období (november–marec).

Obyvateľstvo

Väčšinu obyvateľov Cypru (až 96%) tvoria cyperskí Gréci (78%) a cyperskí Turci (18%). Hoci cyperskí Gréci a cyperskí Turci majú veľa spoločného, sú to odlišné identity založené na náboženstve, jazyku a sú úzko viazané na svoje materské krajiny. Po grécky sa prevažne hovorí na juhu, kde sú väčšinovou komunitou cyperskí Gréci. Turecký jazyk prevláda na severe, kde dominuje obyvateľstvo tureckého pôvodu.
Druhým najpoužívanejším jazykom na ostrove je angličtina.
Cyperskí Gréci sa pridržiavajú gréckej ortodoxnej cirkvi, cyperskí Turci vyznávajú islam. Náboženské menšiny Arménov, Maronitov a latinsky hovoriacich obyvateľov si podľa ústavy z roku 1960 zvolili príslušnosť ku cyperským Grékom.

Doprava

1. cestná doprava

Cyprus vybudoval modernú cestnú sieť. Cestnú sieť južnej časti ostrova tvorí približne 7 206 km spevnených a 4 387 km nespevnených ciest. V severnej časti má cestná sieť celkovo 2 350 km. Cestná sieť je dobrá, ostrovom vedie aj niekoľko úsekov autostrád bez poplatkov. Na Cypre sa jazdí na ľavej strane, podobne ako vo Veľkej Británii. Autobusy, taxíky alebo autá z požíčovní -  to sú možnosti cestovania na Cypre. Vlak tu neexistuje.
Najlepším spôsobom ako sa dostať kam potrebujete je  požičať si auto. Dá sa to priamo na letisku alebo v mieste vášho pobytu. Podmienka je vek minimálne 21 rokov a prax v riadení vozidla dlhšia ako tri roky. Požičivanie motocyklov je v poslednom čase čoraz  populárnejšie kvôli výhodnejšej cene, takmer trikrát menšej ako za požičanie auta.

2. letecká doprava

Cyprus má dve medzinárodné letiská - v Larnake a v Pafose. Hlavnými domácimi aerolíniami je Cyprus Airways, turistickú dopravu robí spoločnosť Eurocypria a ďalší dopravcovia. Turecká časť má letisko v meste Ercan, kde pristávajú jedine turecké lietadlá a pravidelné aj chartrové lety Turecko-cyperských aerolínií KTHY. Letecké spojenie s Bratislavou existuje iba prostredníctvom letných charterových letov (mesiace máj – október). Okrem toho je možné využiť pravidelné linky cez Prahu, Budapešť a Viedeň. Vstupom do Európskej únie sa Cyprus postupne stal »mostom« medzi Európou a Stredným východom.

3. lodná doprava

Cyprus má špecifické postavenie v obchodnom loďstve v celosvetovom merítku. V súčasnosti zaujíma 6. miesto na svete s 2000 registrovanými obchodnými loďami . Prístavy sú významné v regióne pre osobnú dopravu a aj pre dopravu nákladnú. Najväčší prístav v Limassole je zároveň jedným z najväčších prístavov v Stredomorí, tvorí spolu s prístavmi v Larnake, v meste Vassilko a štyrmi ropnými terminálmi v Larnake, Dekelei, Moni a Vasillko moderný národný system prístavov. V tureckej časti sú najvýznamnejšími prístavmi Famagusta, Kyrenia, Karavostassi a Xeros, s ktorými však južný Cyprus nerealizuje žiadne aktivity.

Hospodárstvo a zamestnanosť

Cyprus zaznamenáva rýchly ekonomický rast, je charakterizovaný ako moderná ekonomika s dynamickými službami, priemyslom a poľnohospodárstvom, rozvinutou infraštruktúrou. Cyprus je známy ako miesto dovoleniek a centrum služieb. Dve tretiny obyvateľov Cyperskej republiky pracujú v službách a práve toto odvetvie potrebuje kvalifikovaných i nekvalifikovaných sezónnych pracovníkov. Momentálne je na Cypre nedostatok pracovných síl v reštauráciách a hoteloch, v cateringu/službách, na stavbách, v skladoch, obchodoch i na farmách. Uplatniť sa môžu počítačoví technici, analytici a programátori, sieťoví a telekomunikační špecialisti, energetickí, výrobní a konštrukční inžinieri, strojárski pracovníci, pracovníci v továrňach, elektronický obslužný personál, obchodný personál, personál v zákazníckych službách, kuchári, čašníci, barmani, automechanici, zvárači, sústružníci, šoféri, stolári, maliari, údržbári, kvalifikovaní plavčíci, tréneri, ošetrovatelia, zdravotné sestry.

Bezpečnosť a zdravie

Cyprus má vysoký štandard v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Má dostatok štátnych i súkromných zdravotníckych zariadení, nemocnice, súkromne kliniky a zdravotné centrá sú vybavené najmodernejšími lekárskymi prístrojmi. Lekári a zubári, špecialisti aj praktickí lekári sú dostupní kdekoľvek. Každá poskytnutá zdravotnícka starostlivosť musí byť uhradená a ich poplatky sú porovnateľné s ostatnými európskymi krajinami – 20 Euro za ošetrenie. Nízko nákladové medzinárodné súkromné zdravotné poistenie je prístupné aj pre cudzincov žijúcich na Cypre.
Povinné  zdravotné poistenie je dobré uzatvoriť na Slovensku. Odporúčame si so sebou vziať i slovenskú kartičku poistenca. Pred odchodom je potrebné vybaviť si Európsky preukaz zdravotného poistenia. Odporúča sa uzavrieť aj komerčné poistenie. V prípade úrazov a akútnych ochorení pokrýva zdravotné poistenie náklady na ošetrenie a liečbu ako aj prevoz zraneného na Slovensko.
Pobyt na Cypre je vo všeobecnosti bezpečný aj v nočných hodinách, pouličná kriminalita je nízka. Mimoriadne prísne sa postupuje proti prechovávaniu drog. Cyperské úrady prísne stíhajú výrobu, distribúciu, dovoz a držanie drog (hrozba odňatie slobody až na 8 rokov alebo peňažný trest alebo obidva tresty súčasne a páchateľ sa stáva nežiaducou osobou pre ďalšie cesty na Cyprus).

Vízum a potrebné dokumenty

Občania členských krajín EÚ/EHP majú právo vstúpiť na územie Cypru s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom bez reštrikcií (platný cestovný doklad SR s minimálne trojmesačnou dobou platnosti odo dňa vstupu na územie Cypru). Potvrdenie o očkovaní nie je potrebné. Občan Slovenskej republiky sa môže zdržiavať na Cypre ako turista (pobyt, ktorý neslúži na vykonávanie zárobkovej činnosti) bez registrácie na Migračnom úrade po dobu 90 dní.

Daňový raj

Cyprus má najnižšiu základnú sadzbu DPH, ktorá sa pohybuje od 0 % do 15 %. 0 % DPH je na potraviny, detské odevy a obuv, knihy, noviny, časopisy, letenky, zdravotnícke potreby, 10 % až 13 % DPH je na alkohol.

Pre fyzické osoby je daň z príjmu závislosti od výšky ročného príjmu:
Ročný príjem Výška dane v %
do 10.000,- C£ 0 %

Kuchyňa

Cyperská kuchyňa je rovnaká ako grécka kuchyňa. Na Cypre sa vyrába tradičný syr Chaloumi. Tradičné jedlá sú prevažne z jahňacieho mäsa (souvlaki, gyros), rýb a šalátov (choriatiki). Aj na Cypre sa je omáčka tsatsiki, tu sa však nazýva talatouri. Známe sú aj cyperské zákusky, predovšetkým baklavas, loukoumia a koubes. Veľmi kvalitné je aj miestne víno, ktoré tu má tisícročné tradície.

Cyprus a mytológia

Mytológia je s Cyprom úzko spätá tak ako aj s inými krajinami poznačenými gréckym vplyvom. Údajne na tomto ostrove sa zrodila bájna Afrodita. Práve jej je zasvätená celá krajina a špeciálne jedno miesto, ktoré nazývajú Grékova skala. Leží blízko mesta Paphos a podľa povier práve tu uzreli prvýkrát oči bájnej bohyne nádheru okolitej prírody. Biele piesočnaté pláže olemované nádherným morom si vychutnáte najmä mimo hlavnej sezóny. V tomto čase tu nájdete totiž niekoľko zátok, ktoré budú k dispozícii len pre vás. I keď ostrov sa stále delí na severnú a južnú časť, ktoré spadajú pod správu dvoch rôznych štátov, na návštevnosti to nepoznať. Medzi týmito dvoma časťami sa nachádza tzv. Zelená línia. Ide o územie, ktoré patrí do neutrálnej oblasti a jeho pomenovanie vzniklo kvôli farbe ceruzky, ktorou predelil britský dôstojník cyperskú mapu medzi Turkov a Grékov.

Zaujímavosti Cypru

Cyprus je ideálnym dovolenkovým miestom tak pre nezávislých cestovateľov ako aj pre turistov, ktorí majú radi svoje pohodlie. Väčšina poskytovaných služieb je tu na veľmi dobrej úrovni, takmer na všetkých miestach sa dohovoríte anglicky, rusky alebo nemecky. Jedlo a tradičné cyperské víno sú naozaj vynikajúce. Keď k týmto všetkým pôžitkom pridáme príjemné teplé podnebie, máme tak perfektné miesto pre dovolenku.
Ostrov ponúka nepreberné množstvo aktivít, pri ktorých si odpočiniete, spoznáte veľa nového a vzrušujúceho a mnohé z aktivít zaujmú aj deti. Cyprus sa nazýva tiež ostrovom zamilovaných a veľa novomanželov z celého sveta tu prichádza uzavrieť manželstvo alebo stráviť svoje medové týždne. Zrejme je to aj vďaka prekrásnemu prostrediu, ktoré tú na zamilované páry čaká. Nájdete tu romantiku malých dediniek uprostred tajomných hôr alebo reštaurácie priamo pri mori, v ktorých sa budete môcť započúvať do šumenia vĺn mora.
Môžete tu tráviť celé dni poznávaním archeologických nálezísk, na ktorých budete môcť objavovať zvyšky obydlí starých tisíc rokov a predmetov. Prekrásne farebné mozaiky vám priblížia spôsob života v dávnych dobách svojimi zobrazeniami. Krásne fresky, byzantské kostoly a kláštory vás určite nenechajú chladnými a ponúknu vám posolstvo z dávnych dôb.
Môžete sa túlať po horách a horských lúkach uprostred nádhernej, nepoškvrnenej prírody a pozorovať pri tom rastliny a živočíchy. Cyperská republika vytvorila na svojom území aj nespočetne veľa turistických a cyklistických trás rôznych dĺžok. Na útesoch nájdete nádherné vyhliadky na more a  okolie.
Na brehoch ostrova vás bude ovievať príjemný morský vánok, zatiaľ čo sa budete vyhrievať na jemnom a teplom piesku po osviežujúcom kúpeli v mori. Nahliadnuť môžete aj do úžasného kráľovstva tichého podmorského života, z ktorého pestrosti určite každý zatají dych. Do tohto života môžu nahliadnuť  skúsení potápači ako aj amatéri.
Pokiaľ sa budete chcieť ochladiť, stačí zájsť do horských oblastí, kde v zimných mesiacoch môžete lyžovať.
Limassol je príjemné prímorské mestečko, ktoré svoju najkrajšiu časť ukrýva neďaleko centra. Je ňou pozostatok antického mesta Amáthous. Zaujímavou prechádzkou je tunajší byzantský bazár so skvelým výberom tovaru. V Nikósii sa nachádza archeologické a byzantské múzeum, ktoré vám priblíži domácu históriu. Kakopetria stojí za pozriete aj kvôli kostolu s krásnymi freskami. Larnaka je zase známa nielen ako vstupná brána do Cypru, ale aj kvôli najstaršiemu kostolíku na ostrove. Z prírodných krás vás určite zaujme pohorie Troodos, ktoré kvôli vysokému výskytu vodných spádov nazývajú aj krajinkou vodopádov. Najvyšším bodom krajiny je hora Olympos, ktorá vám ponúkne tradične skvelý výhľad.


Proces kúpy

Strategická poloha Cypru na križovatke mezdi Európou, Áziou a Afrikou spolu s faktom, že Cyprus je členomEU, jeho bezpečný právny systém, infraštruktúra, bankovníctvo a všetky poskytované služby s tým súvisiace jako aj pokračujúci rozvoj ostrova, intenzívne používanie anglického jazyka , excelentné podnebie a pohostinnosť miestnych obyvateľov sú len niektoré z dôvodov, ktoré robia Cyprus ideálnym miestom pre podnikanie, investovanie a relax.
Legálny systém na Cypre je založený na modeli anglickej legislatívy, avšak čo sa týka nehnuteľností legislatíva je odlišná. Ochrana vlastníctva nehnuteľnosti je chránená ústavou, ktorá je založená na rovnosti všetkých občanov rešpektujúc ich práva.

Nadobudnutie nehnuteľnosti

Cudzinci a občania EU si môžu kúpiť nehnuteľnosť na území Cypru avšak sú povinní dodržiavať určené pravidlá a obmedzenia. Obmedzenie sa týka rozmerov a typu nehnuteľnosti.Cudzinec si môže kúpiť iba jeden apartmán alebo jeden dom alebo jeden stavebný pozemok do 4 014 metrov štvorcových. V prípade občanov žijúcich na území Cypru dlhšiu dobu je povolená kúpa dvoch nehnuteľností.

 • Prvým krokom je podpísanie zmluvy o rezervácii nehnuteľnosti. Tento krok zabezpečí, že nehnuteľnosť bude stiahnutá z trhu počas určitého obdobia, spravidla jedného mesiaca. Počas doby rezervácie, splnomocnený právnik preskúma požadované informácie, teda či predávajúci je zapísaný v Registri nehnuteľností (Land Registry) ako vlastník predmetnej nehnuteľnosti, za účelom aby kupujúci bez problémov získal nadobúdací právny titul. Na Cypre je rezervačný poplatok väčšinou 1 % z ceny nehnuteľnosti. Rezervačný depozit je súčasťou kúpno predajnej zmluvy, je nevratný, ale je možné ho vrátiť za podmienky, ak preskúmanie v Registri nehnuteľnosti nebude úspešné (t.z.napr. ak právny zástupca zistí, že predávajúci nie je vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti, alebo nehnuteľnosť nemôže byť predmetom prevodu vlastníckeho práva na kupujúceho z iných dôvodov). Zistenia pred podpísaním kúpno predajnej zmluvy /pred prevodom nehnuteľnosti/.
 • Ďalej nasleduje prieskum Stavebného úradu (Planning department), ktorý zisťuje, či existuje stavebné povolenie, že developer môže legálne stavať a prevádzať nehnuteľnosť na oprávnené osoby a prieskum spoločnosti – detailný prieskum spoločnosti demonštruje, že developer má oprávnenie podpisovať zmluvy o prevode nehnuteľnosti a spoločnosť nie je v likvidácii.
 • Nasleduje podpis zmluvy o prevode nehnuteľnosti – potom ako bolo úspešné prieskumné konanie a všetky zistenia, ďalším krokom je podpísanie Zmluvy o prevode nehnuteľnosti oboma zmluvnými stranami /predávajúcim a kupujúcim/. Po podpísaní zmluvy má kupujúci 6 týždňov na zaplatenie prvej splátky predávajúcemu. Ak tak kupujúci v určenej lehote neurobí, zmluva o prevode sa anuluje a je neplatná.
 • Po odovzdaní nehnuteľnosti kupujúcemu dôjde k držbe nehnuteľnosti. V tomto štádiu, kupujúci platí predbežné náklady na správu nehnuteľnosti a komunálne poplatky a nadobúda všetky jeho práva v krajine – pobyt, sídlo, daňový status, oslobodenie od cla, domicil.
 • Po dokončení nehnuteľnosti a jej reálnej existencie v celku nasleduje prevod nadobúdacieho právneho titulu, následne zmluvné strany pristúpia k prevodu nadobúdacieho právneho titulu /listiny zakladajúcej nadobudnutie vlastníctva) a zaplatia zvyšok dlžnej sumy. Keď je nehnuteľnosť nová, trvá približne tri roky, keď príslušný štátny úrad /Land Registry/ vydá nadobúdací právny titul novému vlastníkovi. V tomto prípade zvyšok dlžnej sumy zaplatí kupujúci pri odovzdaní nehnuteľnosti /nadobudnutí držby nehnuteľnosti/. Právna ochrana vlastníka však začne už momentom, keď je platná zmluva podpísaná, opečiatkovaná a registrovaná na štátnom úrade – Land Registry.

Daň a poplatky z prevodu nehnuteľnosti sú platené jednorázovo Registru nehnuteľnosti a sú nevyhnutné za účelom prevodu vlastníctva na kupujúceho. Za platbu predmetných dani je zodpovedný prevodca.


Prečo investovať na Cypre

 • Cyprus je považovaný za jeden z najrýchlejšie rastúcich trhov v Európe. Investorov priťahuje potencionálny rast návratu investícii do nehnuteľností.
 • Cyperská ekonomika je prosperujúca a značne benefitujúca z členstva v EÚ od roku 2004.
 • Trh s nehnuteľnosťami na Cypre je jedným z najrýchlejšie rastúcich v Európskej únii a ceny v niektorých oblastiach priemerne narastú o 20%.
 • Vysoká životná úroveň a nízke životné náklady, nízka kriminalita v kombinácii s podnebím a príjemným životným štýlom majú dodatočnú príťažlivosť pre potencionálneho kupca.
 • Cyprus má Európsky systém vlády, správy a každodenných obchodných praktík. To všetko prispieva k tomu, že cudzinci sa tu cítia ako doma.
 • Daňový systém, najnižší v Európe s početnými atrakciami pre cudzincov, ktorí tu investujú alebo sa tu presťahujú, urobil Cyprus jedným z najpopulárnejších „daňových rajov“ v Európe. Daň zo zisku je 10% a je najnižšia v EU.
 • Vysoká životná úroveň pri relatívne nízkych nákladoch / Cyprus má 3. najvyššiu životnú úroveň v krajinách Stredozemného mora/.
 • Cyprus prijal Euro ako hlavnú peňažnú menu a je plnohodnotným členom EU.
 • Cyprus má jednoduchý a efektívny systém čo sa týka katastra nehnuteľností. Vlastník nehnuteľnosti na Cypre je chránený cyperskou vládou ako aj cyperským zákonom.
 • Cyprus má veľmi moderný, právny, stály a dôveryhodný bankový systém.
 • Ostrov má viac ako 340 slnečných dní v roku. Teploty v zime zriedka klesajú pod 15 stupňov. Cyprus je jednou z troch krajín sveta, kde sa môžete lyžovať aj plávať v mori v ten istý deň.
 • Kriminalita je veľmi nízka, nie je tu žiaden vandalizmus, žiadne znečistenie ovzdušia ani dopravné zápchy.
 • Diaľnice spájajú všetky dôležité mestá a miesta, takže je veľmi jednoduché a rýchle dopraviť sa kdekoľvek.
 • Právo na Cypre je založené na britskom právnom systéme.
 • Telekomunikačný systém je na vysokej úrovni. Cyperské telekomunikácie Cyprus Telecommunications Authority patria k najrozvinutejším telekomunikačným spoločnostiam na svete.
 • Cyprus má vynikajúce vzdelávacie a zdravotné zariadenia.
 • Cyprus má bohatú históriu a kultúru a poskytuje rozmanitú scenériu a vegetáciu.
 • Sú tu excelentné športové a rekreačné zariadenia. V blízkej budúcnosti tu budú dokončené štyri prístavy, čo obohatí rôznorodosť vodných športov a taktiež sa dokončuje 11 golfových rezortov, čo posunie Cyprus na prvú priečku v top zozname medzinárodných golfových rezortov v Stredozemnom mori.