Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Slovensko

Slovensko sa nachádza v strednej Európe, susedí s 5 štátmi: Maďarsko, Rakúsko, Poľsko, Česká republika a Ukrajina. Je stredom Európy (zemepisne): kostol sv. Jána v Kremnických Baniach

Oficiálny názov: Slovenská republika
Dátum vzniku republiky: 1.1.1993
Štátne zriadenie: republika
Politický systém: parlamentná demokracia
Územnosprávne členenie: • 8 krajov

 • Bratislavský
 • Trnavský
 • Nitriansky
 • Trenčiansky
 • Žilinský
 • Banskobystrický
 • Prešovský
 • Košický

Štátny jazyk: slovenský
Hlavné mesto: Bratislava (431 061 obyvateľov)
Rozloha: 49 035 km2
Počet obyvateľov: 5 429 763 (k 30.06.2010)
Národnostné zloženie obyvateľstva: národnosť slovenská (85,8 %), maďarská (9,7 %), rómska (1,7 %), česká (0,8 %), rusínska, ukrajinská, ruská, nemecká, poľská a iné (2 %)
Prezident republiky: Doc. JUDr. Ivan Gašparovič, CSc., Dr.h.c.
Mena: 1 Euro = 100 Centov – od 1. januára 2009 sme 16. členom Európskej menovej únie – Eurozóny.
Členstvo v medzinárodných organizáciách: EU, NATO, OSN, UNESCO, OECD, OBSE, CERN, WHO, INTERPOL atď.
Časové pásmo: CET/SEČ (UTC+1), letný čas CEST/LSEČ (UTC+2)
Medzinárodný kód: SVK / SK
Smerové telefónne číslo: +421


PODNEBIE

Podnebie Slovenska sa nachádza na rozmedzí medzi kontinentálnym a oceánskym. Klíma Slovenska sa môže rozdeliť na 3 zóny:

Nížiny 

 • Priemerná ročná teplota je okolo 10 stupňov Celzia.
 • Maximum 20 stupňov Celzia a Minimum –3 stupne Celzia.

Kotliny

 • Priemerná ročná teplota je od 5 do 8,5 stupňa Celzia.
 • Maximum 15 – 18,5 stupňov Celzia a Minimum –3 po –6 stupňov Celzia.

Hory

 • Priemerná ročná teplota je pod 5 stupňov Celzia.
 • Maximum pod 15 stupňov Celzia a Minimum –5 stupňov Celzia.

Vodstvo

 • Rieky u nás väčšinou pramenia a sú málo vodnaté. Vodstvo Slovenska sa delí na úmorie Baltského a Čierneho mora.
 • Plesá na Slovensku vznikli ústupom horského ľadovca napr. Štrbské pleso, Veľké Hincovo pleso, Popradské pleso, alebo Skalnaté pleso.
 • Najviac priehrad je na Váhu. Sú to napr. Liptovská Mara, Sĺňava, Kráľová, Nosice a ďalšie iné…
 • Podzemná voda sa delí na 3 druhy. Sú to: 1. krasová voda – nachádza sa v jaskyniach; 2. minerálna voda; 3. termálna voda – Najteplejšia termálna voda v SR je v Piešťanoch (69 stupňov);

Zemepisné extrémy

 • najvyšší bod: Gerlachovský štít (2 654,4 m n. m.)
 • najnižší bod: priepasť Brázda (-180,5 m n. m.), južne od Rožňavy

DOPRAVA

Cestná doprava

Celková dĺžka cestných komunikácií je 42 993 km. Kategórie cestných komunikácií: cesty I. triedy, cesty II. triedy, cesty III. triedy, rýchlostné komunikácie, diaľnice (D1, D2, D3, D4). Na Slovensku sa jazdí vpravo. Stav cestnej siete je veľmi kvalitný. Na diaľniciach sa platia diaľničné známky, ktoré sa zakupujú na hraničných priechodoch, na väčších poštách a u čerpacích staníc. Platia jeden kalendárny rok. Osobné automobily s obsahom valcov do 1600 cm vrátane platia 13,278 € /400 Sk/, osobný automobil s obsahom valcov nad 1600 cm platí 26,566 € /800 Sk/. Nákladné vozidla a autobusy platia viac. Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci, 80 km/h mimo obec a 130 km/h na diaľniciach a cestách diaľničného typu. Povinné je používanie bezpečnostných pásov. Pred jazdou je zakázané konzumovať alkohol. Vo výbave každého automobilu musí byť lekárnička, vlečné lano, výstražný trojuholník a rezerva. Mestská doprava: V slovenských mestách zaisťujú hromadnú dopravu autobusy, ktoré dopĺňajú aj električky a trolejbusy. Pri cestách po slovenských mestách je možné využívať aj taxíky, ktoré stoja na každom rohu. Turistická sadzba za 1 kilometer jazdy v meste je od 0,335 € /10 Sk/ do 0,664 € /20 Sk/ podľa mesta.

Letecká doprava

Na Slovensku sa nachádza 36 letísk. Slovensko má celkovo 6 medzinárodných letísk, konkrétne v Bratislave, Košiciach, Piešťanoch, Poprade, Sliači, Žiline. Autobusová doprava Autobusové linky sú veľmi husté a autobusom sa teda dá dostať do všetkých veľkých i menších miest. Využívať môžete kvalitné diaľkové spoje i lokálne autobusové linky.

Železničná doprava

Sieť koľajníc je na Slovensku veľmi rozvinutá, meria okolo 3 600 km. Slovenské železnice sa stále skvalitňujú a poskytujú tak veľmi pohodlné a príjemné služby. Vlaky spojujú všetky veľké mestá, ale jazdia aj do malých dediniek.

Vodná doprava

Získava stále viac na význame. Hlavnou dopravnou tepnou je samozrejme Dunaj, na ktorom je možné absolvovať vyhliadkové jazdy aj okružné plavby. Rovnako je možné cestovať až do Budapešti či Viedne.

EKONOMIKA

Od 1.1.2009 sa na Slovensku používa Euro. Ekonomika je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín v Európe.

Poľnohospodárstvo

Slovensko má rozvinuté poľnohospodárstvo. Pestuje sa hlavne obilie, v okolí Bratislavy a v regióne Tokaj víno. Vo vyšších polohách je rozvinutý chov domácich zvierat, hlavne oviec a dobytka. V južných oblastiach sa pestuje hlavne paprika, na severe zemiaky.

Priemysel

Slovenskú ekonomiku ťahá hlavne automobilový priemysel, sú tu závody spoločnosti Volkswagen, Peugeot-Citroën, Kia. Medzi dôležité odvetvia patrí elektrotechnický priemysel, spoločnosti ako Sony, Samsung. Slovenský priemysel má priaznivé vyhliadky na rozvoj a mal by rásť aj v nasledujúcich rokoch.

Trh s nehnuteľnosťami

Ceny nehnuteľností za posledných 5 rokov mimoriadne vzrástli. Bratislava ako hlavné mesto bolo hlavným cieľom investorov, čo spôsobilo nárast cien o približne 20%. Tento trh sa momentálne trochu spomalil a ďalšie lokality ako napr. Vysoké Tatry, Košice, Banská Bystrica a Prešov zaznamenávajú taktiež nárast cien. Ceny vo Vysokých Tatrách sa zdvojnásobili a s čoraz väčšími investíciami, ktoré prichádzajú do regiónu každý rok, tento trend nárastu má strednodobo pokračovať. Od veternej kalamity, ktorá postihla Tatry a zničila veľké množstvo stromov v celom regióne, EU sa zaviazala poskytnúť približne 6 miliónov eur na pomoc obnovy okolitej prírody. Developer J & T predstavil 5* hotel Kempinsky vo Vysokých Tatrách a v súčasnosti pracuje na rozšírení lyžiarskych zjazdoviek a zlepšení zimnej infraštruktúry. Okrem toho sú naplánované developerské projekty v štýle rekreačných rezortov, ktoré prirodzene napomôžu k zvyšovaniu turizmu v regióne.

GASTRONÓMIA

Slovenská kuchyňa je veľmi rôznorodá líši sa v závislosti od regiónov. Je ovplyvnená okolitými kuchyňami, najmä českou, poľskou a maďarskou. V slovenskej gastronómii prevládajú jedlá vidieckeho pôvodu. Pre severné oblasti Slovenska sú typické jedlá pastierskeho pôvodu ako bryndzové halušky, na rozdiel od juhu Slovenska, kde sú silno zastúpené jedlá z maďarskej kuchyne, ako napríklad guláš. Národným jedlom sú bryndzové halušky.

REKREAČNÉ OBLASTI

Slovenské hory a rekreačné strediská na ich úpätí alebo v ich centre patria k najnavštevo¬vanejším rekreačným oblastiam. Viaceré strediská sú umiestnené priamo v národných parkoch, kde platia osobitné pravidlá správania sa. Sú ideálnym východiskom pre milovníkov turistiky a rôznych adrenalínových športov. V zime sú najživšími miestami v horách lyžiarske strediská, ktoré ponúkajú možnosti lyžovania či ďalších zimných aktivít. Aj keď Slovensko nemá more, dokonca je v rámci Európy najvzdialenejšou krajinou od mora, a ani prírodnými jazerami nie je príliš štedro obdarené, sú tu dobré podmienky na vodné športy a kúpanie. K dispozícii je mnoho umelých vodných nádrží, ktoré vznikli zahradením riek alebo po ťažbe štrkov a pieskov. Na rekreačné účely sa využíva väčšina slovenských priehrad okrem niektorých rezervoárov pitnej vody. Dôležitými centrami rekreácie, relaxu a oddychu sú aj kúpeľné mestá. Očkovania a zdravotné opatrenia Pred príchodom na Slovensko nie sú potrebné žiadne špeciálne zdravotné opatrenia. Odporúča sa očkovanie proti kliešťom, najmä v prípade, ak sa plánujete často pohybovať v lese.

Poistenie

Okrem bežného cestovného poistenia je pri praktizovaní horskej turistiky potrebné poistiť sa pre prípad zásahu horskej služby. V niektorých oblastiach je toto poistenie súčasťou turistického poplatku.

Zdravotné služby

Vo všetkých väčších mestách sú nemocnice. V menších mestách a turistických oblastiach sú k dispozícii ambulancie a lekárne. Pred príchodom na Slovensko sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie, ktoré býva súčasťou balíka cestovného poistenia. V prípade potreby zdravotnej pomoci treba volať 112 alebo špecializovanú záchrannú službu.

Vízum a potrebné dokumenty

Pre občanov Európskej únie stačí platný občiansky preukaz. Zoznam krajín, ktorých občania potrebujú pre vstup na Slovensko platné vízum, nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR alebo sa môžete informovať priamo na príslušnej ambasáde.

ZVYKY

Pri vstupe do slovenského príbytku si domáci v predsieni prezujú obuv a hosťom tiež ponúknu domáce papuče. V mnohých domácnostiach sa považuje za neslušné pohybovať sa po obytných priestoroch v obuvi, ktorá sa používa vonku. Ponúknuť návšteve štamperlík slivovice alebo podobného destilátu sa považuje za prejav pohostinnosti a úcty a ak neexistuje nejaký vážny dôvod, je neslušné takúto ponuku odmietnuť. To platí zvlášť na vidieku, keď domáci ponúkajú destilát vlastnej výroby. Pri zvítaní sa si známi podávajú ruku, ak sa jedná o bližších priateľov alebo rodinných príslušníkov, je zvykom pobozkať sa na jedno alebo obe líca a ľahko sa objať. Pri predstavení neznámych osôb je slušné podať ruku, v neformálnejšej atmosfére aj letmo sa pobozkať.


Proces kúpy

Po potvrdení záujmu o nami ponúkanú nehnuteľnosť je nevyhnutné vybranú nehnuteľnosť rezervovať. Táto rezervácia je realizovaná zložením rezervačnej zálohy buď v hotovosti alebo prevodom na účet. Výška zálohy je rôzna, závisí od podmienok stanovených developerom či predávajúcim.
Pri rezervácii nehnuteľnosti vo výstavbe dostanete Predbežnú zmluvu. Po zaplatení rezervačného poplatku budú nasledovať postupné etapy platby a záverečná platba po ukončení projektu. Platby sú zvyčajne vykonávané bankovým prevodom priamo na bankový účet developera. Platobné podmienky sa líšia od projektu.
V prípade kúpy už dokončenej nehnuteľnosti sa zvyčajne zaplatí rezervačný poplatok a po podpise Kúpnej zmluvy sa doplatí zvyšok kúpnej ceny. Následne Vám bude vystavený List vlastníctva.
Kúpa sa môže realizovať aj pomocou hypotekárneho úveru, ktorý Vám sprostredkujeme prostredníctvom nášho hypotekárneho špecialistu. Ponúkame možnosť využitia hypotekárneho úveru pomocou viacerých bánk na Slovensku s ktorými spolupracujeme. Občania EÚ majú viaceré možnosti výberu. Banky si väčšinou účtujú poplatok za vybavenie hypotéky vo výške 0,5 % – 1%.

Na vybavenie úveru banke predložíte:

 • preukaz totožnosti
 • A/ príjem zo závislej činnosti
 • potvrdenie o príjme zo závislej činnosti na tlačive banky,
 • výpisy z bežného účtu za posledné 3 mesiace
 • zmluvu o uzavretí budúcej zmluvy o prevode vlastníctva / nebytového priestoru (stačí predložiť návrh zmluvy)
 • B/ príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti
 • potvrdenie o splnení daňovej povinnosti,
 • daňové priznanie za posledné ukončené zdaňovacie obdobie potvrdené príslušným daňovým úradom,
 • výpisy z bežného účtu za posledné 3 mesiace,
 • zmluvu o uzavretí budúcej zmluvy o prevode vlastníctva / nebytového priestoru (stačí predložiť návrh zmluvy)

Nehnuteľnosť sa dá kúpiť aj prostredníctvom spoločnosti. V prípade, ak si kupujúci založili spoločnosť na Slovensku iba z dôvodu kúpy nehnuteľnosti, a neboli platcami DPH už v minulosti, nemôžu požadovať vrátenie DPH. Ak kupujúci už majú založenú spoločnosť, ktorá je platcom DPH, môžu žiadať o vrátenie DPH. Odporúča sa kupujúcim v týchto záležitostiach využiť služby profesionálneho účtovného poradenstva.
Pre zahraničného klienta nie je nutnosť otvárania bežného účtu na Slovensku, ak bude mať hypotéku. Nie je nevyhnutné pre kupujúcich cestovať na Slovensko kvôli podpisu zmluvy o budúcej zmluve o prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Zmluva si vyžaduje iba klasický podpis oboch zmluvných strán. Pre podpis kúpnej zmluvy a prevzatie apartmánu po dokončení, kupujúci môžu cestovať na Slovensko, alebo môžu poveriť svojou plnou mocou zástupcu (bežné je právneho poradcu).

DANE A POPLATKY

 • Daň z prevodu nehnuteľnosti sa na Slovensku
 • Daň z dedičstva sa na Slovensku neuplatňuje.
 • Ročná daň z nehnuteľnosti je závislá od typu nehnuteľnosti (byt, rodinný dom, apartmán, vila) a jej výška závisí od lokality, kde sa nehnuteľnosť nachádza a aké sú konkrétne sadzby dane schválené príslušným mestským, resp. obecným zastupiteľstvom.
 • Slovensko má paušálny daňový systém 19% na daň z pridanej hodnoty, kapitálové zisky a príjmy.
 • Pre cudzincov platí rovnako 19%.

Kúpa nehnuteľnosti cudzincom

Odkedy je Slovensko členom Európskej únie, ktokoľvek si môže kúpiť nehnuteľnosť na Slovensku. Realitný trh je otvorený a nediskriminuje ani občianstvo ani trvalý pobyt. Taktiež nezáleží na tom, či potenciálny záujemca chce byt v meste, dom na vidieku alebo chalupu v horskej oblasti. Jedinou výnimkou je poľnohospodárska pôda a lesy. Podľa zákona o ochrane a využitia minerálneho bohatstva /Banský zákon alebo tak nazývaný Vodný zákon 184/2002 Zbierky zákonov, cudzinci nemôžu získať takúto nehnuteľnosť ako dar. Avšak, od 1.05.2007 cudzinci môžu kupovať /alebo získať ako dar/ poľnohospodársku pôdu a lesy za predpokladu, že potenciálny kupujúci bude využívať pôdu na podnikateľské účely minimálne po dobu 3 rokov a má prechodné bydlisko na Slovensku.

Taktiež, podľa legislatívy, právnické osoby /spoločnosti/ , ktoré majú zaregistrované svoje sídlo na Slovensku sú považované za slovenských občanov a takto môžu kupovať poľnohospodársku pôdu a lesy bez akýchkoľvek obmedzení. Tak pre cudzincov existuje ďalšia možnosť založiť si spoločnosť na Slovensku iba pre účel kúpy takejto nehnuteľnosti. Cudzinec si môže kúpiť či už priamo alebo nepriamo akúkoľvek nehnuteľnosť na Slovensku.

Realitný trh bude plne liberalizovaný v máji 2011, keď sa ukončí tranzitné obdobie rokovaní s Európskou úniou. Ale aj v súčasnosti je Slovensko jednou z najlepších európskych príležitostí na investovanie s nízkymi cenami a stabilnou prosperitou.


Prečo investovať na Slovensku

1. Makroekonomická stabilita

 • vynikajúce investičné prostredie
 • bezproblémový prístup k obchodným podnikom
 • nárast spokojných investorov
 • rastúci záujem potenciálnych investorov

2. Strategická pozícia

 • Slovensko je most spájajúci západnú a východnú Európu
 • obchodný trh s viac ako 350 mil. ľuďmi
 • medzinárodné ropovodné a plynovodné potrubie prechádzajúce cez krajinu

3. Spojenie so svetovou ekonomikou

 • člen organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD)
 • člen Svetovej obchodnej organizácie (WTO)
 • až do 91% objemu vývozu smeruje do OECD krajín
 • člen EU od 2004
 • člen Schengenského prostoru od 1.1.2008

4. Nízke daňové zaťaženie

 • zavedenie 19% rovnej dane od 1.1.2004
 • v porovnaní s ostatnými členskými štátmi má Slovensko najnižšie daňové zaťaženie

5. Dostupná pracovná sila

6. Nízke náklady na pracovnú silu

7. Priemyselná tradícia 

(automobilový, elektrický, strojársky a drevospracujúci priemysel) a strategické sektory ( informačné a telekomunikačné technologie,vývoj softvéru, farmaceutický priemyse, výroba mikroelektroniky a ICT)